Opaska handmade
Jak w prosty sposób podkreślić każdą stylizację? Każdy powie, że najlepszym sposobem są przemyślane dodatki! Te także mogą być wykonane w sposób zrównoważony, przyjazny środowisku, a nawet na drodze upcyklingu. W sklepie Nie Raz także znajdziecie propozycje takich dodatków np. gumki scrunchies. Jednak w tym artykule opowiem Wam jak tworzę wyjątkowe jedwabne opaski i pokażę Wam kilka z moich ulubionych projektów. Opaska handmade to dodatek, który przyciąga wzrok!
Opaska handmade
Opaski na głowę tworzę z męskich krawatów z drugiej ręki. Znajduję je zwykle w second handach, bo okazuje się, że jest to produkt, który sprzedaje się rzadko, a wybór jest ogromny. Bez trudu znajduję ciekawe wzory. Przede wszystkim patrzę jednak na skład – zawsze wybieram te z metką „100 % jedwab”. Dlaczego? Jedwab to tkanina luksusowa, nie tylko sposób powstawania jedwabiu jest wyjątkowy! Wyjątkowy połysk, trwałość i delikatność to cechy charakterystyczne jedwabiu. Jak każda tkanina o naturalnym pochodzeniu, jest ona wyjątkowo przyjazna naszemu ciału. Opaska z poliestrowej tkaniny może doprowadzać do elektryzowania się włosów, z kolei jedwab się nie elektryzuje. Do tworzenia opasek wybrałam więc krawaty z dwóch powodów: prosty dostęp do szlachetnych tkanin oraz mnogość ciekawych kolorów i wzorów.
Czym wyróżnia się tworzona przeze mnie
jedwabna opaska do włosów
Do stworzenia opasek wykorzystuję więc używane krawaty, które w przeciwieństwie do jedwabnych ubrań z drugiej ręki nie są rozchwytywanym towarem. Obawiam się, że przyszłość tych krawatów, które nie sprzedadzą się, nim nadejdzie zmiana towaru, nie jest świetlana. Dlatego dawanie im drugiego życia przynosi mi wiele satysfakcji. Lubię przypadki beznadziejne, a taki niemodny krawat naprawdę ma niewielkie szanse, że ktoś go pokocha i zabierze do domu. Chyba, że zmienimy jego oblicze!
Jeden krawat to jedna opaska handmade. Bazę obszywam najpierw ciasno jedwabną tkaniną, Następnie ręcznie formuję i doszywam resztę krawatowej tkaniny do bazy. Oczywiście, by to zrobić krawat trzeba rozpruć i usunąć z niego wszelkie usztywnienia. Dzięki ręcznemu formowaniu każda opaska jest nieco inna. Nie sposób też znaleźć dwóch takich samych wzorów. Tworzenie takich ręcznie szytych opasek jest nieco czasochłonne, ale niestety niewiele tu można zdziałać na maszynie.
Komu pasuje
opaska do włosów
Od momentu, gdy pierwsza uszyta przeze mnie opaska, ujrzała światło dzienne słyszałam wiele zachwytów, które szybko przechodziły w powątpiewanie. „Piękne te opaski! Ale mi takie na pewno nie pasują”. Nim założyłam zrobioną ręcznie opaskę po raz pierwszy też miałam podobne podejście. Właściwie to zastanawiałam się czy nie będę musiała znaleźć modelki, żeby prezentowała te opaski lub czy nie będę robić zdjęć samych opasek bez zakładania ich na głowę. Byłam pewna, że inne dziewczyny wyglądają w niej pięknie, ale nie ja. Wielokrotnie zdarzało mi się przymierzać w sklepach różne ozdoby do włosów i opaski zawsze wyglądały na moich włosach źle. Mam bardzo cienkie włosy, brakuje im objętości. Może to dlatego?
Jednak w chwili, gdy przymierzyłam moją pierwszą opaskę zakochałam się! Naprawdę! Bardzo często uzupełniam opaską swoje stylizacje. Zresztą nawet na zdjęciach na stronie głównej mam na głowie jedną z tych, którą założyłam jako pierwszą i już ze mną została. Wiem więc, że do opaski nie jest potrzebna burza gęstych włosów.
Drugą istotną wątpliwością, która z kolei pojawiała się w mojej głowie, a nie usłyszałam jej nigdy od Was, było „a gdzie ja to założę?”. Od zawsze podobały mi się opaski-korony, wianki, fascynatory, ale nie ukrywajmy, że są to dodatki raczej balowo-weselne. Czy taką opaskę handmade ze sklepu Nie Raz naprawdę można założyć tylko na wyjątkowe okazje? Szybko przekonałam się, że nie. Ostatnio założyłam moją opaskę z upcyklingu do codziennej letniej sukienki w kwiaty, gdy szłam z synkiem na plac zabaw. Fajnie przytrzymuje włosy i jest mi w niej wygodnie (nie lubię, gdy włosy plątają mi się wokół twarzy).
Opaska handmade
Przeglądając opaski handmade w sklepie dziele je umownie na dwie grupy. W jednej z nich znajdują się opaski symetrycznie, drobno upięte, skromniejsze i bardziej na codzień. W drugiej te z upięciem asymetrycznym, gdzie znajdziecie mocny punkt kompozycji i te prezentują się dużo bardziej widowiskowo i okazale.
Podsumowując opaskę można nosić do każdych włosów i różnych stylizacji. Będą świetnie prezentować się na ważnych wyjściach i w codziennych sytuacjach. Może nie zdecydowałabym się na ich noszenie i tworzenie, gdyby nie to, że ścięłam włosy i teraz gumki scrunchies nie są dla mnie, a lubię, gdy na głowie coś się dzieje. Jeśli macie ochotę zobaczyć więcej unikatowych opasek, które stworzyłam zajrzyjcie do tu: czyli mój sklep handmade. Moje opaski możecie także nabyć stacjonarnie w Tyle Tego Sklep Społeczny w Katowicach. Staram się tam na bieżąco uzupełniać stany moimi najnowszymi projektami.
Opaski handmade
przykładowe realizacje
Tworząc opaski do włosów handmade dzielę je roboczo na dwie grupy. Pierwsza to opaski z marszczeniem, drugie to te z asymetrycznym upięciem, które czasem przybiera postać kokardy, a czasem jest dużo bardziej fantazyjną kompozycją. Poniżej prezentuję kilka przykładów takich opasek.
Opaski do włosów handmade
klasycznie marszczona
Klasycznie marszczona opaska to taka, na której ręcznie formuję jedwabny tunel, a następnie przy pomocy igły i nitki upinam w odpowiednich miejscach do chwili, aż końcowy efekt mnie satysfakcjonuje. Choć sposób działania jest zawsze taki sam, to opaski znacząco się od siebie różnią. Duże znaczenie ma jedwab, którego używam. Każda opaska to jeden niechciany jedwabny krawat, ale pochodzący z nich jedwab czasem jest bardzo gęsty, gruby i masywny, a innym razem lekki i cieniutki. Marszczenia, zależnie od grubości jedwabiu, układają się w inny sposób. Na zdjęciach widzicie żółtą i pomarańczową opaskę. Obie z mięsistego, lśniącego jedwabiu, który gęsto upięty tworzy śliczne drobniutkie fale i marszczenia. Na sobie mam zaś opaskę z cieniutkiego jewdwabiu, bardziej matowego i układającego się mniej widowiskowo i bardziej miękko. Tego typu opaski na głowę handmade noszę do codziennych stylizacji. Dobrze trzymają włosy i pozwalają w kilka chwil stworzyć fryzurę, które wygląda świetnie przez cały dzień.
Opaska na głowę handmade
z asymetryczną kompozycją
Opaski handmade z asymetryczną kompozycją to moje ulubione dodatki na specjalne okazje. Przypominają nieco fascynatory, które w fantazyjny sposób zdobią proste upięcia i rozpuszczone włosy. Czerwona opaska, (podobnie jak błękitna, którą prezentuję na sobie) to kompozycja, w której zagięte paski jedwabiu układają się jak listki na gałązce. Z kolei trzecie zdjęcie to opaska z luźnym węzełkiem, który po jednej stronie głowy tworzy delikatną i atrakcyjną kompozycję. Tego typu opaski asymetryczne znajdziecie w sklepie Nie Raz najcześciej. Choć nigdy nie są tworzone według instrukcji i od czasu do czasu pojawiają się całkowicie unikatowe i nietypowe realizacje jedwabnych opasek na głowę handmade.